مجله علمی و تفریحی اینترنتی

عکس نوشته | سایت بست پروفایل | عکس پروفایل و استوری: مقایسه دوربین عکاسی خانگی با موبایل هوشمند

مقایسه دوربین عکاسی خانگی با موبایل هوشمند

به نام خدا
عنوان مقاله: مقایسه دوربین عکاسی خانگی و موبایل هوشمند

عکاسی کردن با موبایل

موبایل های هوشمند امروزی پیشرفت چشمگیری کرده اند و اکثر آنها به دوربین های باکیفیت و قابل قبولی مجهز شده اند به گونه ای که می توان روی آنها حساب باز کرد و از لحظات مهم و تکرار نشدنی عکاسی یا فیلمبرداری کرد. دیگر میل افراد برای خرید دوربین های خانگی بسیار کم شده است و هرازگاهی که به سایت های فروش اجناس دست دوم سر می زنیم، می بینیم که مردم، دوربین هایی که چند سال پیش مشتاقانه خرید کرده بودند را با قیمت بسیار پایین به فروش گذاشته اند. میل خرید به حدی پایین آمده است که حتی ممکن است ماه ها این دوربین ها به فروش نرسند. با وجود موبایل های هوشمند شرکت هایی مانند اپل، سامسونگ، هوآوی، شیائومی و… که همگی مجهز به دوربین های شفاف و باکیفیت هستند،  دیگر دوربین های خانگی حرفی برای گفتن ندارند و می توان گفت وقت زیادی برای خداحافظی آنها باقی نمانده است. در ادامه چند مورد مهم را مورد بحث قرار می دهیم.

” دوربین عکاسی بخریم یا موبایل؟ “

گالری بست پروفایل

تاثیر قطر لنز و زوم در عکاسی از سوژه های دور و متحرک:

 گونه هایی از دوربین های خانگی به اصطلاح سوپرزوم وجود دارند که قطر لنز و توانایی زوم آنها بالاست و نمی توان عملکرد خوب آنها را انکار کرد. دوربین های سوپرزوم قادرهستند سوژه را ۱۰، ۲۰، ۳۰ برابر و یا بیشتر به شما نزدیکتر کنند درحالی که موبایل توانایی انجام این کار را ندارد. این هم به این برمی گردد که لنز دوربین اکثر موبایل های هوشمند قادر به زوم اپتیکال نیستند. به این ترتیب دو راه بیشتر ندارید: یک) روی سوژه زوم دیجیتالی انجام بدهید. دو) عکس گرفته و برش دهید. که هردوی آنها کارساز نیست و شمارا دلسرد خواهد کرد. ناگفته نماند که اخیراً شاهد رونمایی از موبایل های پرچمداری هستیم که روی آنها لنز واید و تله جداگانه ای قرار داده شده است تا بتوانید عکس های عریض و یا عکس های زوم شده ثبت کنید. به عنوان مثال لنز تله ای که روی سامسونگ اس ۲۰ اُلترا  قرار داده شده است می تواند سوژه را ۱۰ برابر به شما نزدیکتر کند! البته توجه داشته باشید که قیمت موبایل های پرچمدار بسیار بالاست و درصد کمی از مردم قادر به خرید آنها می باشند.

 

” آیا موبایل می تواند جایگزین خوبی برای دوربین های کامپکت باشد؟ “

وبسایت بست پروفایل

حالت پرتره:

یکی از جالب ترین و پرطرفدار ترین امکانات اخیر موبایل های هوشمند، توانایی آنها در گرفتن عکس پرتره می باشد. اکثراً تا حدود زیادی با این مورد آشنایی داریم. عکس پرتره، عکسی است که بصورت نیم تنه و همراه با زوم گرفته شده باشد. در گذشته فقط دوربین های عکاسی حرفه ای که لنزهایی با دیافراگم باز و زوم زیاد داشتند قادر به این کارد بودند اما دیری نگذشت که موبایل های هوشمند قادر شدند با استفاده از هوش مصنوعی عکس پرتره بگیرند. البته هنوز هم دوربین های حرفه ای جای والای خود را دارند و مقایسه آنها با موبایل های هوشمند، دوربین های خانگی و حتی با دوربین های نیمه حرفه ای، کار اشتباهی است. منظور ما، مربوط به مواقعی است که شما از عکستان در حد یک عکس پروفایل انتظار دارید و یا می خواهید در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام به اشتراک بگذارید. اما اگر قصد داشته باشید عکستان را در اندازه بزرگ چاپ کنید، قطعا تفاوت دوربین عکاسی و موبایل نمایان خواهد شد.

” تفاوت دوربین گوشی با دوربین عکاسی خانگی “

بست پروفایل

نحوه پردازش عکس پرته در موبایل و دوربین خانگی:

در هردوی آنها دو عکس گرفته می شود. در عکس اولی فاصله کانونی دوربین روی شخص متمرکز می شود و در عکس دومی فاصله کانونی نزدیک شده و یک عکس تار گرفته می شود. این دو عکس توسط هوش مصنوعی پردازش می شوند و خود سوژه از زمینه متمایز شده و تصویر زمینه تار به پشت سر سوژه اعمال می شود.

” کدام بهتر است دوربین موبایل یا دوربین عکاسی؟ “

وبسایت گالری بست پروفایل

نقش لنز زوم در طبیعی بودن عکس ها:

از آنجایی که شکل لنز حالت گودی دارد، هرچقدر فاصله از سوژه کمتر باشد، عکس حالت گودی گرفته و از حالت طبیعی دورتر می شود. در مطالب بالایی هم اشاره کردیم که موبایل های هوشمند توانایی زوم اپتیکال بیشتر از ۲ برابر را ندارند. درحالی که اکثر دوربین های خانگی، بالای ۴ یا ۵ برابر زوم اپتیکال دارند و در این مورد بیشتر روی دوربین ها می توان حساب باز کرد.

” آیا می توان به جای دوربین با موبایل عکاسی کرد؟ “

سایت بست پروفایل

تفاوت عملکرد موبایل و دوربین خانگی در عکاسی در شب:

درمورد عکاسی در شب، عملکرد فوق العاده دوربین ها قابل انکار نیست! درحالی که کمتر کسی پیدا می شود که از عملکرد موبایل خود در عکاسی در شب راضی باشد. دلیل آن هم به تفاوت کار فلش استروب و فلش ال ای دی برمی گردد. همه دوربین های عکاسی به فلش استروب مجهز هستند این درحالی است که همه موبایل های هوشمند از فلش ال ای دی استفاده می کنند. البته در چند مورد از موبایل های قدیمی از جمله نوکیا N8 و سونی اریکسون K800 از فلش استروب استفاده شده بود اما دیگر تولید موبایل های مجهز به این فلش ها متوقف شد.

” برای استفاده شخصی دوربین عکاسی بهتره یا موبایل؟ “

مرجع دانلود بست پروفایل

علت توقف تولید موبایل های مجهز به فلش استروب:

سه دلیل اصلی برای این کار وجود دارد که به توضیح هریک از آنها می پردازیم:

یک) مصرف زیاد باطری: در این فلش ها توسط مداری، دو یا چند خازن از ولتاژ بسیار بالایی شارژ می شوند و هنگام عکس گرفتن، در کسری از ثانیه ولتاژ آن به چراغ فلش منتقل شده و خازن دشارژ می شود و همین کار باعث خالی شدن زودهنگام باطری می شود. همچنین برای شارژ مجدد خازن به ۲ الی ۵ ثانیه زمان نیاز است که این موضوع می تواند کاربر را دلسرد کند.

دو) ضخیم بودن قطعات مدار فلش استروب: همانطور که اشاره شد، در این نوع فلش ها باید از خازن و مدار مخصوصی استفاده شود و این به ضخیم شدن بدنه موبایل منجر می شود. درحالیکه در عصری زندگی می کنیم که اکثر مردم طرفدار موبایل های باریک هستند.

سه) مضر بودن نور این فلش ها برای چشم خردسال ها و کودکان: بدلیل نور بسیار زیاد این فلش ها، ممکن است هنگام عکس برداری از نوازد یا کودک، آسیب جبران ناپذیری به چشم آنها وارد شود.

 

” تفاوت دوربین عکاسی با دوربین گوشی “

گالری عکس پروفایل بست پروفایل

در پایان به نقاط قوت و نقاط ضعف دوربین عکاسی و موبایل می پردازیم:

نقاط قوت دوربین عکاسی:

 • عملکرد عالی در عکاسی در شب.

 • توانایی زوم ۴ برابر یا بیشتر

 • امنیت بالا ( به شبکه های اجتماعی دسترسی ندارد.)

 • احساس عکاس بودن و امکان پیشرفت برای حرفه ای شدن.

نقاط ضعف دوربین عکاسی:

 • نیاز به حمل شارژر جداگانه.

 • هزینه مجدد برای خرید آن.

 • مضر بودن فلش آن برای چشم خردسال و کودک.

 • عدم امکان عکاسی سلفی

 • عقب ماندن از رقابت پیشرفت موبایل های هوشمند.

نقاط قوت موبایل:

 • عدم نیاز به حمل شارژر مجزا.

 • قابل حمل بودن در هر زمان و مکان.

 • داشتن امکانات حرفه ای مانند حالت پرتره.

 • عدم نیاز به هزینه مجدد برای خرید دوربین.

نقاط ضعف موبایل:

 • عملکرد بسیار ضعیف در عکاسی در شب.

 • امنیت پایین (امکان دستیابی افراد سودجو به تصاویر شخصی از راه اینترنت).

 • ناکارآمد بودن برای عکاسی از سوژه های دور و لرزشگیری ضعیف.

نویسنده:
مهندس مسعود ممقانی