مجله علمی و تفریحی اینترنتی

عکس نوشته | سایت بست پروفایل | عکس پروفایل و استوری: توصیه های مهم برای پیشگیری از ویروس کرونا

توصیه های مهم برای پیشگیری از ویروس کرونا

توصیه های بهداشتی برای ویروس کرونا

به نام خدا

عنوان مقاله: توصیه های مهم برای پیشگیری از ویروس کرونا

 

کرونا یک بیماری حاد تنفسی است که گلو و ریه فرد مبتلا را مورد هدف قرار می دهد. اشخاصی که دارای بیماری زمینه ای مانند دیابت، بیماری قلبی، سرطان و فشار خون هستند و همچنین افراد کهنسال و افراد معتاد و سیگاری، جزو گروه های پرخطر این بیماری محسوب می شوند. لذا بر خود وظیفه دانستم تا درمورد راه های پیشگیری از ویروس کرونا چند توصیه بهداشتی را با شما درمیان بگذارم تا ان شاءالله با رعایت کردن این توصیه ها، ویروس کرونا را شکست دهیم.

برای پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا، نکات زیر را رعایت کنید:

دست هایتان را مرتب بشویید:

زمانیکه بدون دستکش از وسایل شخصی و یا عمومی استفاده می کنید، باید توجه داشته باشید که ویروس کرونا می تواند از سطوح به دست شما انتقال یابد و از آنجایی که این ویروس می تواند ۱۰ دقیقه و یا بیشتر روی پوست زنده بماند، نباید دست خود را به بینی و دهان بزنید. بهترین راه این است هرچه سریعتر دست هایتان را با مواد شوینده بهداشتی مانند مایع دست شویی به مدت ۲۰ ثانیه بشویید.

پیشگیری از کرونا
راه های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

ماسک بزنید:

هنگامیکه در مکان های شلوغ تردد می کنید یکی از بهترین راه های پیشگیری از کروناویروس استفاده از ماسک های بهداشتی است. به عنوان مثال امکان دارد کسی که ناقل این بیماری است، در نزدیکی شما عطسه کند. اگر ماسک نداشته باشید به احتمال خیلی زیاد ممکن است کرونا از راه های تنفسی به بدن شما نیز وارد شود. درحالیکه می توانید با استفاده از ماسک (مخصوصاً ماسک اِن ۹۵) احتمال سرایت را به صفر برسانید.

ویروس کرونا چگونه از بین میرود
چگونه می توانیم کرونا را شکست دهیم؟

وسایل شخصی تان را ضدعفونی کنید:

ویروس کرونا می تواند ساعت ها و یا حتی روزها روی وسایل شخصی مانند موبایل، تبلت، لپ تاپ، کیبورد و ماوس کامپیوتر، شارژر، هندزفری، کیف پول، کارت عابر بانک، ساعت، تسبیح و… زنده بماند. پس بهتر است آنها را مرتب با الکل اتانول و دستمال ضدعفونی کنید.

ضدعفونی کردن موبایل
چگونه موبایل و وسایل شخصی مان را ضدعفونی کنیم؟

داخل و حیاط منزلتان را ضد عفونی کنید:

از ضدعفونی کردن این موارد غافل نباشید: دستگیره های درب حیاط، خانه و اتاق ها، دستگیره کمدها، شانه، ماشین ریش تراش، سشوار، اسباب بازی کودکان، تلفن منزل، کنترل تلوزیون، شیرهای آب حیاط، حمام و سرویس بهداشتی، شلنگ و آفتابه دستشویی. همچنین کلیدهای چراغ ها و دستگیره اجاق گاز را با احتیاط و با پارچه آغشته شده با محلول ضدعفونی کننده تمیز کنید.

ضدعفونی کردن منزل
بهترین راه های پیشگیری از کرونا

دست ندهید و روبوسی نکنید:

اگر سلامتی خودتان و اطرافیانتان را می خواهید، حتی با عزیزترین دوست و فامیلتان نیز دست ندهید و روبوسی نکنید. ممکن است کسی ناقل بی سروصدای ویروس کرونا باشد و با رعایت نکردن نکات بهداشتی، چندین نفر را مبتلا کرده و جان آنها را به خطر بیاندازد.

راه های انتقال ویروس کرونا
راه های پرخطر انتقال ویروس کرونا

برای میل کردن میوه ها و سبزیجات عجله نکنید:

هرگز قبل از ضدعفونی کردن کامل، برای خوردن میوه و یا سبزیجات وسوسه نشوید. توجه داشته باشید همان میوه ها و سبزیجاتی  که خرید کرده اید، ممکن است قبل از شما با دست های چندین نفر تماس داشته باشند.

توصیه های طلایی برای پیشگیری از کرونا
چگونه با ویروس کرونا مقابله کنیم؟

پول نقد را تحریم کنید:

همان پول هایی که در جیب مان داریم، قبل از ما توسط میلیون ها نفر دست به دست شده اند! چه با کرونا و چه بدون کرونا، پول تمیز نیست و  باید بعد از دست زدن به آن دستان خود را ضدعفونی کنیم. حدالامکان از کارت های بانکی برای خرید استفاده کنید و اگر هم مجبور به استفاده از پول هستید، آنهارا در دسترس کودکان قرار ندهید و پول های خود را باحوصله ضدعفونی کنید.

انتقال کرونا با پول
آیا ویروس کرونا با پول منتقل می شود؟

مراقب کودکان باشید:

هرگز کودک خود را به سوپرمارکت نفرستید. کودکان از گروه های پرخطر شیوع ویروس کرونا هستند. از آنجایی که آنها تجربه و درک کافی برای پیشگیری ندارند و در دنیای کودکانه خودشان زندگی می کنند، فرستادن آنها برای خرید به معنی بازی کردن با جان آنها و خودتان است.

آیا کودکان کرونا میگیرند؟

 

در پایان، تشکر ویژه دارم از کادرهای درمان و همه عزیزانی که بخاطر انسان و انسانیت، از استراحتشان دست کشیده اند و شبانه روز برای مبارزه با این ویروس مخرب زحمت می کشند.

مسعود ممقانی
نویسنده:
مهندس مسعود ممقانی